.

.

12 Mayıs 2014 Pazartesi

Çocuklar Ne Zaman Çizgi Film İzlemeli?


Kontrolsüz çizgi film seyretmek, çocukların beyin gelişimlerini ve davranışlarını geri dönülmez şekilde olumsuz etkiliyor.Anneler işlerini yaparken çocuklarına çizgi film seyrettirmesinler. Çocuk ve televizyon ilişkisi uzmanlarca tartışılırken, bilinmesi gereken en önemli şey, çizgi filmlerin çocuğu oyalamak amacı ile seyrettirilmemesi,1 yaşından önce de kesinlikle çizgi film izlettirilmemesidir.

 Uzmanların görüşü, çocuğun televizyon ile mümkün olduğunca geç tanışmalarından yana.
Her yaş grubu çocuğun çizgi filmlerden aldığı mesajlar farklılıklar gösteriyor. 2,5 yaş izlediğini taklit eder, 3-6 yaş izlediğini sorgular, bu yüzden her yaş grubu çocuk farklı çizgi filmler izlemelidir. 2,5 yaş grubu için kavramlar, renkler, hayvanlar ile ilgili eğitici çizgi filmler tercih edilmeli, 3-6 yaş grubu erkek çocuklar için güç, kuvvet, şiddet, kavga öğeleri olmayan filmler seçilirken, kızlar için, dış görünüme aşırı özen gösteren, özendirici unsurları olmayan çizgi filmler seçilmelidir. 
Çizgi film izleme süresi yaşa göre de değişmelidir. 1 yaşından önce kesinlikle çizgi film izlenmemesini söyleyen uzmanlar, 3 yaşından sonra kontrollü olarak günde 1 saati geçmeden seyretmek gerektiğini, 4-6 yaş arasında 1,5 - 2 saati geçmeden seyredilmesi gerektiğini söyleniyor.
Çizgi film izleyen çocuk pasif şekildedir ve beyni tek bir noktaya odaklanmıştır. Bu da, çocukların öğrenim sürelerini geciktirir ve gelişim aksamalarına neden olur.Davranış bozuklukları ve odaklanma sorunları yaşamalarına sebep olabilir. 
3 yaşındaki çocukların beyin gelişimi tam olmadığı için, bizim akıcı şekilde gördüğümüz görüntüleri onlar kare kare görebilirler. Bu yüzden uzun süre çizgi film seyreden çocuğun beyni hızlı düşünmeye ve hızlı hareket etmeye programlanır. Hızlı düşünen çocuklarda dikkatlerini toplayamaz, böylece analiz yeteneği oluşmaz ve öğrenme güçlüğü başlar. Uzmanlar çok hareketli ve hiperaktivite oluşan çocuklarda bu öğenin çok etkili olduğu görüşünde birleşiyorlar. Muhakeme yeteneği, küçük yaşlardaki çocuklarda gelişmediğinden, küçük yaştaki çocuklar izlediklerinin hangisinin doğru ya da yanlış olduğunu ayırt edemeyecek ve şiddete yöneleceklerdir.
Anne-babaların yapması gerekenler 
Çizgi film izlemeden önce çocuk ile bir anlaşmaya varılmalı. "bu program bitince TV kapanacak" denmelidir.
Kurallara uyduğunda ödüllendirilmelidir. 
Çocuk çizgi film izlerken, mümkünse yanında oturulmalı ve sonradan karakterler hakkında çocukla konuşulmalıdır.
Kesinlikle, büyükler için olan programlar izletilmemeli. Evlilik programları, reklamlar, diziler çocukların yanında seyredilmemelidir.
Televizyon ve çizgi film seyretmek yerine, kitap okuma alışkanlığı kazandırılmalı. çocuğun yaşına uygun hikayeler okunmalıdır.
Resim yapma, boyama kitaplarını boyama gibi aktiviteler yapılmalı, anne-çocuk ilişkisine dayalı oyunlar oynanmalıdır.Dil gelişimini destekleyici oyunlara yer verilmelidir. 
  Televizyon yetişkinler tarafından da devamlı açık tutulmamalı seyredilecek proğramlar belirlenerek seyredilmeli sonra tekrar kapatılmalıdır.

6 yorum:

 1. Ben günümüzdeki çocukların çok şanssız olduklarnı düşünenllerdenim... Televizyon, internet ve çevresel faktörlerden cocuk olmanın güzelliklerini yaşayamıyorlar malesef... :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen öyle çocukların sokakta arkadaşlarıyla oyun oynamaya ihtiyaçları varken bu ihtiyaçları hiç karşılanmıyor.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. ilk üç yıl çocukların tv den uzak kalmaları en doğrusu

   Sil
 3. televizyon ne kadar da çok zararlı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. maalesef ülkemizde aileler tarafından bakıcı olarak kullanılıyor

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Google+ Followers