.

.

13 Mayıs 2014 Salı

Maden işçileri için çok üzülüyorum ve dualarım onlarla umarım çok fazla ölü olmaz.Kaç tane ev şimdi karalar bağlamış durumda dört gözle gelecek güzel bir haberi bekliyorlardır. Lütfen dua edelim...

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki Soma Holding’e ait kömür ocağında trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Edinilen bilgiye göre; yüzlerce işçi mahsur kaldı ve maalesef ölüm haberleri de gelmeye başladı.

Peki, bu iş cinayeti önlenebilir miydi?
Evet.
CHP’li vekiller 23 Ekim 2013'te Soma’daki madenlerde meydana gelen iş cinayetlerini Meclis gündemine taşımışlar ve bir araştırma önergesi hazırlamışlardı.
Zira, bugün yaşanan ilk değildi.
Peki…
Soma’da meydana gelen iş cinayetlerinin ve yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması amacıyla Meclis’te bir Araştırma Komisyonu Kurulması istemiyle verilen önergenin sonucu ne oldu dersiniz?

23 Ekim 2013’te verilen önerge ancak 29 Nisan'da Meclis gündemine gelebildi.

Sonuç:
CHP, MHP ve BDP’nin “Evet” oylarına karşın, AKP’nin “Hayır” oylarıyla önerge reddedildi. Yani Soma’daki iş cinayetleri için araştırma komisyonu kurulmasını bizzat AKP engelledi.
SEBEBİ ESKİ TEKNOLOJİ VE ŞİRKETLERİN KAR POLİTİKASI

Konuyla ilgili Odatv’ye konuşan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel;“Felaket göz göre göre geliyor Soma’da. Araştırma Komisyonu kurulması AKP oylarıyla reddedildi. Halbuki ayda en az 1 kez böylesi acılar yaşanıyor orada. Bunun sebebi ise eski teknoloji kullanılması ve iş-işçi güvenliğinin hiçe sayılması. Madenler devlet tarafından özel şirketlere kiralanıyor. Ancak şirket “kar” yapmak için, iş-işçi güvenliğinden kesinti yapıyor. Şu an CHP’li 8 milletvekili olarak Soma’ya doğru gidiyoruz.”  dedi.
Soma'ya Özgür Özel ile birlikte; Aykut Erdoğdu, Hasan Ören, Sakine Öz, İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Mustafa Moroğlu ve Alaatin Yüksel'in gideceği öğrenildi.

http://www.odatv.com/n.php?n=somadaki-is-cinayetinin-sorumlusu-akp-1305141200 sayfasından alıntıdır.

6 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Google+ Followers