.

.

13 Haziran 2015 Cumartesi

Tatilde Çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz Etkinlikler


Tatil; yılın yorgunluğunu atarken, çocuklarımıza zihnen ve bedenen dinlenme imkânları sağlarken, onlarla daha fazla birlikte olma ve daha fazla paylaşım içinde bulunabilme fırsatı bulabileceğiniz bir dönemdir. Çocuklarınıza vermek istediğiniz mesajları oyun aracılığıyla verebilmeniz için tatilde uzun uzun zamanınız olacaktır. Tatil süreci içinde paylaşımlarınızı arttırabilmeniz, çocuklarınızın ilgi, yetenek ve değerlerinin farkına varmanız ve bu farkındalık doğrultusunda ileri ki yıllar için doğru yönlendirmeler yapabilmeniz için birkaç etkinlik örneği veriyorum.Bu örnek oyunları oynayıp küçük sohbetler yapabileceğiniz gibi sizlerde yaratıcılığınızla bunları çeşitlendirebilirsiniz.
OYUN GECESİ:

Haftanın bir gecesini aile oyun gecesi olarak belirleyebilirsiniz. Bu gece bütün aile televizyonu kapatıp ortak oyunlar oynayabileceğiniz özel bir gece olabilir. Bu gece, ailecek kutu oyunları oynayabileceğiniz, legolardan, boyalardan ve atık malzemelerden yaratıcı ürünler yapabileceğiniz, puzzle, memory gibi oyunları oynayabileceğiniz özel bir akşam olmalı.
YARDIM GÜNÜ:
Başkalarına yardım ederek güzel duygular yaşamasını sağlamak amacıyla planlayabileceğiniz bir gün. Birlikte çocuğunuzun oyuncaklarından seçeceğiniz bir kutu hazırlayabilirsiniz. Bir kutu oyuncağı kısıtlı imkânlarda olan bir çocuğa hediye etmesini sağlayarak yardımlaşmanın ve paylaşmanın yarattığı olumlu duygular üzerinde konuşabilirsiniz.
PAYLAŞMA ZAMANI: Çocuğunuzdan, evinizdeki bisküvi, meyve, kuruyemiş gibi yiyecekleri eşit bir şekilde aile bireyleri arasında bir bana, bir sana şeklinde paylaştırmasını isteyebilirsiniz. Bu etkinlikle birlikte herkese eşit davranmanın önemi hakkında çocuğunuzla konuşabilirsiniz.
BİL BAKALIM HANGİSİ: Çocuğunuza ait olan 6-7 fotoğraf içinden sırayla bir tanesini tanıtarak çocuğunuzdan anlattığınız resmin hangisi olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz. Sonra sizin resimlerinizi buldurabilirsiniz. Çocuğunuz tanıtabilir ve siz onun tanıttığı resmi bulmaya çalışabilirsiniz. Bu etkinlikle çocuğunuzun dil gelişimine ve dikkat etme becerilerine katkı da bulunabilirsiniz.
KURABİYE YAPALIM: Çocuğunuzla birlikte kurabiye yapabilirsiniz. Daha sonra kurabiye yaparken izlediğiniz aşamaları birisine anlatmasını sağlayın. Unu şekeri çıkarttık, hamuru yoğurduk, şekil verip pişirdik gibi. Bu davranışlarındaki bilinçliliği geliştirmek ve olayların sırasını hatırlamak açısından önemli bir etkinliktir.
BENİM BİTKİM: Çocuğunuza bakımından onun sorumlu olacağı bir bitki sağlayabilirsiniz. Suyunu düzenli olarak çocuğunuzun vermesini isteyebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun sorumluluk duygusu kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. 
KAYBOLAN EŞYA OYUNU: Birkaç küçük nesneyi masanın üstüne, yere vb. koyup onları     çocuğunuzla birlikte inceleyebilirsiniz. Daha sonra bu nesnelerden birini saklayarak çocuğunuzun kaybolan eşyayı bulmasını isteyebilirsiniz. Daha sonra bir nesneyi çocuğunuzun saklamasına fırsat vererek, bu rol değişimi sayesinde ona liderlik cesareti verebilirsiniz. Oyunun ilerleyen aşamalarında nesne sayısını arttırabilir veya birkaç nesneyi birden saklayabilirsiniz. 4 yaş grubu için 3 nesneden, 5-6 yaş grubu için 5-6 nesneden başlamanız uygun  olabilir.
KİTAPTAN RESİM ÇİZME: Ailece bir kitap okuma saati belirleyebilirsiniz. Bu saatte bir kitap okuyarak, herkes kendisi için önemli olan bir karakterin, kahramanın resmini çizebilir. Çizdiğiniz resimleri çocuğunuza göstererek, çocuğunuzla farklı veya benzer konusunda konuşabilirsiniz.                                                                     
ZITLIKLAR PANOSU: Çocuğunuzla birlikte evdeki dergi ve gazetelerden yararlanarak büyük-küçük, az-çok, uzun-kısa, dolu-boş vb. gibi zıt kavramları içeren resimlerden oluşan zıtlıklar panosu hazırlayabilirsiniz.   
BEN NE YAPABİLİRİM? Ailece, ben… yapabilirim, ya sen ne yapabilirsin şeklinde bir oyun oynayabilirsiniz. Aile üyeleriyle birlikte olduğunuzda sıra ile birbirinize yapabildiğiniz şeyleri söyleyebilirsiniz. Kendinizle ilgili seçtiğiniz örneklerin farklı alanlardaki becerilerini yansıttığına dikkat edebilirsiniz. Örneğin: “Ben bulaşık yıkayabilirim, istersem çok hızlı hareket edebilirim, sessizce konuşabilirim vb.” Bu oyun çocuğunuzun kendini gözden geçirmesine fırsat yarattığı gibi yeni durumlara başlama cesareti verecektir.                                                          
TORBANIN İÇİNDE NE VAR? Dışarıdan içi gözükmeyen bir torbanın içine birkaç eşya koyarak çocuğunuzdan sadece dokunarak torbanın içindeki eşyayı tahmin etmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra siz çocuğunuzun sakladığı eşyaları dokunarak bulmaya çalışabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun dokunma duyusunun ve dikkat becerilerinin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.
ÇEVREDEKİ ŞEKİLLER: Çevrede bulunan her şeyin bir şekli olduğu için çevrenizde gördüğünüz nesnelerin kapı, televizyon, saat, masa, dolap, ekmek, meyve vb. gibi şekilleri hakkında konuşarak birbirine benzeyen ve birbirinden farklı olan şekilleri bularak çocuğunuzun şekilleri tanıma becerisine katkıda bulunabilirsiniz.
Ayrıca çocukların televizyon, bilgisayar karşısında veya dijital oyun aletlerinin başında uzun zamanlar geçirmelerini engelleyebilirsiniz. Televizyon programlarını izlemeleri, bilgisayar ve dijital oyunu oynamaları elbette kaldırılmamalı, kesinlikle yasaklanmamalıdır. Ancak, tüm günü bu tür etkinliklerle geçirmelerine engel olunmalıdır. Yoğun olarak televizyon, bilgisayar ve dijital oyunlarla vakit geçiren çocuklar hem hayal güçlerini kısırlaştırmış, kelime haznelerini geliştirememiş, hem de zihinsel kapasitelerini ve bedensel gelişimlerini yeterince ilerletememiş olacaklardır. Çocukluk ve gençlik çağlarında oyun ve sportif aktiviteler bedensel olduğu kadar zihinsel gelişim içinde önemlidir. Bunun için aileler günün uygun saatlerinde çocuklarını arkadaşlarıyla spor yapmaya, oyun oynamaya yönlendirmelidirler. Seviyelerine uygun sorumluluklar vererek bir işe yaradıkları duygusunu tattırabilirsiniz. Böylece hayattaki sorumluluklara başlangıç yapıp zemin hazırlandığı gibi, hem de başarı duygusu yaşayıp özgüvenlerinin gelişimine destek olmuş olursunuz. Bununla birlikte sinemaya gitmek, ilgilerini çekecek müze ziyaretleri yapmak, akraba, dost ve komşuluk ilişkilerini geliştirmek çocukların kişilik gelişimlerine olumlu katkı sağlayacaktır.
Her şeyin gönlünüzce olacağı iyi bir tatil geçirmeniz dileğiyle

2 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Google+ Followers