.

.

5 Haziran 2014 Perşembe

Haydi çocuğumuzla Denizde Bir Gemi Oyununu Oynayalım

                                  

 Aşağıdaki komutları vererek hayali deniz yolculuğu etkinliğini yapalım.
  
Büyük bir mavi örtü yere serilir, çocuklara “burası bir deniz, şimdi hep birlikte minderleri kullanarak bir gemi yapalım, ben gemiye çıkan merdivenleri yapıyorum vs.” denir. Geminin yapımı bittikten sonra herkes geminin dışına çıkar. Anne veya baba “ben bu geminin kaptanıyım ve birazdan güzel bir deniz yolculuğuna çıkacağız, çok değişik yerlere gideceğiz,
şimdi herkes kendisine bu gemide yapabileceği bir meslek düşünsün. Düşünenler hareketleri ile mesleklerini göstersinler. Uygun bulduklarım benimle bu deniz yolculuğuna gelecekler” der. Çocukların hepsi mesleklerini gösterir ve gemiye binerler. Bütün çocukların gemiye binmeleri sağlanır. Anne veya baba “herkes işinin başına, gemi denize açıldı, artık gemiden inemeyiz” der. Daha sonra “deniz dalgalanmaya başladı, dalgalar gittikçe büyüyor, gemi sallanmaya başladı” gibi yönergeler kullanılır (deniz olarak kullanılan mavi örtü sallanır). Anne veya baba “şimdi gemimiz bir adaya yaklaşıyor” der. Adada bir inceleme gezisi yapılır, ağaçların içinden yürünür, mis gibi kokan çiçeklerin olduğu bir yere gelinir. Değişik hayvanlarla karşılaşılır. Gemide yiyebilmek için değişik yiyecekler toplanır. Anne veya baba “artık gemiye dönme zamanı geldi” der. Yolda dönerken Anne veya baba “burada uçamayan bir kuş var. Bu kuş neden uçamıyor, neler yapılabilir?” der. Çocuk dinlenir. Anne veya baba “evet gemimize geldik, herkes işine dönsün” der ve yolculuğa bir süre devam edilir. Anne veya baba nın yönergeleri ile gemi karaya yanaşır ve herkes gemiden iner.

Değerlendirme
Herkes mavi örtünün çevresine oturur. Adaya neden gittiğimiz, kuşun kanadının neden kırılmış olabileceği, oyun sırasında en çok ne zaman üzüldükleri, ne zaman mutlu oldukları vb gibi sorular sorulur.

1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Google+ Followers