.

.

7 Haziran 2014 Cumartesi

Haydi çocuğumuzla Pembe Bulut Oyununu Oynayalım


Aşağıda verilen yönergelere uyarak oyunu başlatın.önce yazılanları okuyun ortamı düzenleyin

Anne veya baba “şimdi hepimiz gökyüzündeki bulutlarız, gökyüzünde dolaşıyoruz, dolaşırken diğer bulutlara çarpmıyoruz” der. 
Anne veya baba “hafiften rüzgar esmeye başladı, rüzgar bulutları sürüklemeye başladı”, “rüzgar gittikçe hızlanıyor, bulutlar da gökyüzünde daha hızlı ilerliyor, birbirlerine çarpmamaya çalışıyorlar” gibi yönergeler kullanır.
 Anne veya baba çocuklara “bulutlar ileride gördükleri pembe dünyaya doğru ilerlemek istiyorlar (Anne veya baba daha önceden pembe bir örtüyü uygun bir yere asmıştır), ama rüzgar bulutların ilerlemesini engelliyor. Bulutlar ilerlemeye çalışıyor, rüzgar bulutların ilerlemesini engellemeye devam ediyor”. Bir süre devam edilir.
 Anne veya baba “bulutlar, hep birlikte sessizce rüzgarı dinleyelim. Ben duyuyorum, eğer istediği şeyleri yaparsak bizim mavi dünyaya gitmemize yardımcı olacağını söylüyor. Acaba rüzgar bizden ne istiyor?” der ve çocuklardan (bulutlardan) gelen yanıtlar dikkate alınarak rüzgarın istekleri yapılır. 
Anne veya baba de bu arada “rüzgar, tek ayak üzerinde durmamızı istiyor, tek ayakla sıçrayarak gitmemizi istiyor, çift ayakla sıçrayarak gitmemizi istiyor” der ve çocukların söylenen yönergeye uygun hareket etmelerini sağlar. 
Anne veya baba “rüzgar artık esmiyor, bulutlarımız çok yorulmuşlar, yavaş yavaş pembe dünyaya doğru ilerlemeye devam ediyorlar. Bulutlar pembe dünyaya gelirler. Burada çok güzel oyuncaklarla karşılaşırlar ve bu oyuncaklarla oynarlar” der.

Değerlendirme


“oyunumuz süresince neler yaptık?”
“Bulut olunca ne hissetin?”
“Rüzgar esmeye başlayınca neler yaptın?”
“Pembe dünyada hangi oyuncaklarla oynadın?
gibi sorularla çocukların süreç boyunca yaşadıkları konuşulur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Google+ Followers