.

.

26 Eylül 2014 Cuma

Çocuğum erken yaşta harf ve rakamları öğreniyor ne yapabilirim?


Okul öncesi dönem olarak adlandırdığımız ilk altı  yıllık  dönemde  çocuklar  çevreleriyle  oldukça  ilgilidir. 
 Sürekli  sorular  sormaları  da öğrenme  güdülerinin  bir  sonucudur.  Yeni  şeyler  öğrenme,  eski  öğrendikleriyle  yenileri arasında  ilişki  kurma,  gelecek  yıllarda  onların  öğrenmesine  destek  olacak  bir  altyapı oluşturmada etkilidir. 
Çocuğunuz hiç şüphesiz okul ortamına girdiği zaman rakam ve harfleri öğrenecektir.  
Çoğu zaman  aileler  özel  bir  çaba sarf  etmedikleri  halde  çocuklarının  rakamları ya da harfleri öğrendiklerini ifade ederler. Günlük yaşam içerisinde yetişkinler farkında olmadan çocukları için öğrenme deneyimleri yaratırlar.
 Örneğin,  çocuklarıyla birlikte markette ya da pazarda alışveriş  yaparken  “kaç  tane  elma  aldık?” hadi poşetimize 3 tane limon koyalım” gibi ifadelerle çocuklarının sayıları öğrenmelerine destek olabilirler. 
Ayrıca çocuklar markette ya da  pazarda  sıklıkla  gördükleri  meyve  ve  sebzelerin  etiketlerini  nesnelerle  birleştirerek elmanın “e” harfi ile başladığını öğrenebilirler. 

Ebeveynlerin özel olarak öğretmesine gerek kalmaz  çünkü  günlük  yaşamın  içerisinde 
 çocuklar  kendilerine  sayısız    öğrenme fırsatları yakalayabilirler. 
Unutmayın ki erken çocukluk döneminde çocuklar en kalıcı öğrenmeyi doğal yollardan ve eğlenerek öğrendiklerinde sağlarlar.
Çocuğunuzun merakını görmezden gelmeden, sorduğu kadarına cevap vererek onun  öğrenme
ihtiyacına karşılık verebilirsiniz. 
Çocuğunuzun sorduğundan fazlasını sunmanızın da   sorularını karşılıksız bırakmanızın da olumsuz etkileri olabilir. 
Bu nedenle Çocuğunuzun öğrenme isteğinin farkında  olarak,  yaşının  erken  olup  olmayacağını  düşünmeden  ihtiyacı  olan  kadarını ona sunmanız, yaşam boyu sürecek olan öğrenme hevesini destekleyecektir.

6 yorum:

 1. Canım yine harika bir yazı. Kaç elma aldık gibi sorular ile gü luk hayatt a öğretmek ne güzel fikir.

  YanıtlaSil
 2. merhaba benim oğlum da 1 buçuk yaşındayken ingilizce renkleri öğrendi ilk olarak biz bunu tesadüfen öğrendik benden oyuncaklarını isterken renklerini söylediğini farkettim,daha sonra sayıları ardından birtakım nesnelerin ve şekillerin ingilizce adlarını ve son olarak da tüm alfabeyi ingilizce olarak biliyor. şu an 27 aylık ben bu özelliğini kaybetmemesi için geçen haftalarda magnetli sayı ve harfler aldım birlikte oyun oynuyoruz :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel yabancı dile yatkınlığını bu kadar erken keşfetmeniz.

   Sil
 3. tesekkurler bilgiler icin. benim kizim da biraz hizli gidiyor ama ben bu ogrenme istegini baskilamiyor, aksine tesvik ediyorum. ilerde okulda sikilacak dusuncesiyle simdi ogrenmek istediklerini ertelemenin yanlis oldugu kanaatindeyim. okulda ogretmeniyle birlikte takviye zenginlestirme programi uygulanir sikilirsa.
  fezakiral.blogspot.com

  YanıtlaSil
 4. öğrenme isteğini baskılamamanız ne iyi olmuş,yazının ana fikride ertelemeden ama abartmadan destek olmak. İnşallah okula başladığında 30 tane öğrencinin içinde 1 öğrenciye ilgi ve zaman ayırabilecek bir öğretmene rastlarsınız. Sevgiler

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Google+ Followers