.

.

17 Ekim 2014 Cuma

Altın Portakal Film Festivali başladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 51'incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin açılış töreni Antalya Expo Center'de kırmızı halı töreniyle başladı.


  • Altın Portakal Film Festivali başladı

Yeşilçam'ın ünlü sanatçılarından Fatma Girik ve Filiz Akın kırmızı halıdan kol kola geçtiler.

İki ünlü sanatı kırmızı halıda gazetecilere poz verip sorularını cevapladı.

Filiz Akın, sinemanın yüzüncü yılında Antalya'da bulunmaktan onur duyduğunu belirterek, ilk programda da burada olduğunu hatırlattı.

Fatma Girik ise festivale ilgili olarak "Siz yokken ben vardım. Portakalda ödül almıştım. Festivale gelmek hoş bir şey. Bu kadar sene sonra tekrar buraya gelmek, festivalin açılışını yapmak çok hoş bir şey. 57 sene film çekiyorsun ve hala film çekiyorsun hala Fatma Girik'sin. Hala kırmızı halıda yürüyoruz. Bunu yaşıyoruz" dedi.FESTİVAL YÖNETİMİ Basın açıklaması
Son birkaç gündür Türkiye yeni bir şiddet eylemi dalgası yaşamış ve 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, çok sayıda vatandaşımız, güvenlik görevlimiz de yaralanmıştır. Bu acı olaylar hepimizi üzmüştür. Bir tarafta şiddet, acı, üzüntü, gerginlik varken gerek bizlerin gerekse sinema sanatçılarımızın bu duruma duyarsız kalması mümkün değildir.
Bu olayların sona ermesini, milletimizin kardeşliğinin bozulmamasını, yaraların çabuk sarılmasını, Türkiye'de kardeşliğin, barış ve huzur ortamının korunmasını temenni ediyoruz.
Olaylar sebebiyle tüm hazırlıklarımız bitmiş olmasına rağmen festivalimizin ertelenmesi dahi gündeme geldi. Ancak sanatın asıl böyle zamanlarda önem kazandığını, sanatın sosyal dertlerin de ilacı olduğunu düşündüğümüz için, festival kapsamındaki kortej, konser ve parti gibi yan etkinlikleri iptal etmeye, bunun dışındaki tüm sanatsal etkinlikleri devam ettirmeye karar verdik.
Festivalimiz ulusal ve uluslararası film yarışmalarıyla, ödülleriyle, eksiksiz bir şekilde gerçekleşecektir.
51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne organizasyon sürecinde, jürilerde ve yarışmalarda katılan tüm sanatçılarımıza, ustalarımıza; başta jüri başkanlarımız olmak üzere; teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Antalya’lılar ve Antalya Büyükşehir Belediyesi 51 yıldır Türk sinemasına sahip çıkma geleneğini yaşatmak için büyük bir fedakarlık ve gayret gösteriyor.
Daha önce defalarca belirttiğimiz gibi sanat günlük-güncel siyasetin üzerinde olmalıdır. Sanat evrensel ve güncel zamanın üzerinde olan, güncelin tuzağına düşmemesi gereken bir faaliyettir. Sanat dünyası her zaman birleştirici, sevgiyi, saygıyı, toleransı yüceltici bir tutum sergiler.
Altın Portakal,  Antalya halkının, ulusal ve uluslararası sinema endüstrisinin festivalidir. Biz sinemanın kültür ve sanat geleneğine sahip çıkarak, Antalya'nın dünya çapında ünüyle sinemamızı uluslararası arenaya çıkarmak için çalışıyoruz.
Hedefimiz günlük tartışmalara yenilerini ilave etmek değil, bir dünya vizyonuyla  Altın Portakal'ı dünyanın en iyi festivalleri arasına yerleştirmektir. Hep birlikte sinemamızı uluslararası alana taşımak için daha ileri adımlar atacağız.
Altın Portakal gelecek yıldan itibaren daha da güçlenerek yoluna devam edecektir. Bu yönde kararlı olacağımızdan, Antalya'nın 51 yıllık geleneğini zenginleştirerek daha büyük bir vizyonla devam ettireceğinden kimsenin şüphesi olmasın.
Buradan bütün sinema dünyamıza davetle açıklamamızı sonlandırıyoruz. Sınırlarımızın yanı başında insanlık dramları yaşanıyor, savaş tehdidi kapımızın eşiğinde. Türkiye yüz binlerce mülteciye ev sahipliği yapıyor. Komşularımızdaki ateş ülkemizi de etkiliyor. Bugün perdelerin kapanacağı, ayrışmaya meydan verileceği bir gün değildir. Bugün sanatçıların çıkıp konuşacağı, barış çağrısı yapacağı, yürekleri ısıtıp, dışarıdaki ateşe su dökeceği gündür.
Dolayısıyla bütün sinema ve sanat dünyasını Antalya'ya, yarım asırlık Altın Portakal'a, sanatı yüceltmeye, sinemayı yüceltmeye davet ediyoruz.

Saygılarımızla
FESTİVAL YÖNETİMİ 


filimlerin gösterim tarih ve saatleri iyi seyirler.

aatASPENDOSMİGROS AVM 5. SALONMİGROS AVM 6. SALONMİGROS AVM 2. SALONMARK ANTALYA
11.00
11.15
11.30
12.00
12.30
13.00
14.00
14.15
14.30
15.00
15.30
16.00
16.30
16.45
17.00
18.00
18.30
19.00
19.15
19.30
20.45
21.00
21.45
22.00
Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış* 75'
Neden Tarkovski Olamıyorum* 91'
Yeni Hayat* 40'
Mısır Adası 90'
Kızkardeşler 90'
Beyaz Tanrı* 119
Turist 118'
Bire Bir 122'
Yüzde 12.29 52'
Düşmanın Yolu* 120'
Filistin Stereo 90'
Tirisia 110'
Ayrı Dünyalar 98'
Ağrı ve Dağ, 14' İlerideki Kavşak 13'30" Öğretmen, 21'
Mülteci 93'
İnsan Sermayesi* 109'
Frank 95'
Tanrı'nın Unuttuğu Yer 88'
Öğrenci Düşmanı 112'
Soğuk Cennet 108'
İş Üstünde 100'
Mucizeler 110'

http://www.altinportakal.org.tr/ sitesinden alıntıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Google+ Followers