.

.

23 Nisan 2015 Perşembe

Çoçuklarınıza Bitki Baktırın

            Pet şişelerini keserek çocuğunuza verin üzerine hazır gözlerini ve kapağını da tersten burun olarak yapıştırsın, içini toprakla doldursun, istediği bitkinin tohumlarını eksin. 

Bitki Yetiştirme Çalışmalarının Çocuklara Kazandırdıkları

. Çocuk bitki yetiştirerek, bitkinin yeşermesi için havaya, suya ve ışığa ihtiyaç duyduğunu kavrar.
. Bazı tohumların yeşermesi ve bitkilerin topraktan çıkması için daha uzun süreye ihtiyaç olduğunu görebilir. Bu yolla farklılık ve benzerlikleri karşılaştırabilir.
. Doğru sonuçlara ulaşmak için uygun koşulların gerekliliğini kavrayabilir.

Bitki Yetiştirme Çalışmalarında Ailenin Rolü


. Bitki yetiştirme esnasında ailenin rolü çocuklara rehberlik etmek, onları gözleyerek desteklemek ve problem çıktığı durumlarda onlara yardım etmektir.
.Mevsim ve çevresel koşulların uygunluğuna göre, evde veya bahçede çocuklarla bitkiler dikilebilir, çocukların bitkinin yetişmesini gözlemeleri için onları yönlendirebilir ve sorumluluk verebilir.
. Bitkiler büyürken tohumdan çıkma, ilk yaprak, ilk çiçek, boy uzunluğu gibi özellikler çocuklarla birlikte bir grafik üzerinde kaydedilebilir. Grafik sonuçları çocuklarla incelenerek, farklı yetiştirme koşulları veya farklı bitkiler arasındaki benzerlik ve farklılıklar nedenleri ile tartışılabilir.
. Bitkiler büyürken çocuklar büyüme şekillerini inceleyebilirler. Örneğin, sarmaşığın tırmanması, bezelye ve fasulyenin sırığa sarılması ve marulun yapraklar halinde büyümesi gibi.
. Bazı bitkilerin yetiştirilmesinin çok uzun süre aldığı durumlarda, aşama aşama resimleri ve slaytları çekilerek, daha sonra bunlar çocuklarla incelenebilir 

1 yorum:

  1. Çok güzel bir yazı olmuş.... Grafik fikri çok iyi fikir. Çocukken baktığımız çim adamları hatırlattı bana. Kızlarım küçükken onlara çim adam yapmıştım çok hoşlarına gitmişti. Şimdi küçük oğlum için de yapmam gerektiğini hatırladım sayenizde..:) Teşekkürler..:)

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Google+ Followers