.

.

27 Ekim 2015 Salı

İki yaşındaki çocuğuza '' HAYIR '' cevabı yerine ne kullanabilirsiniz

   İki yaşındaki bir çocuğunuz “hayır” cevabını anlamaz . Onu belalardan uzak tutmak ve doğruyu öğrenmesini sağlamak için “hayır” cevabını vermekten daha etkili yollar bulmalısınız.
         
          İki yaşında ki bir çocuk kendi kendisini kontrol etmek ve özgür olmak ister. Yemekten önce şeker yemeye çalışıyorsa ona seçenekler sunun: “Hadi elma Ya da üzüm ye!” gibi. Aklınızda bulunsun: bu seçenekler arasında hangisini yapmasını istiyorsanız onu ikinci olarak söyleyin, her zaman ikinci seçeneklerini tercih edeceklerdir.
          Ona hayır demek yerine yaptığı şeyin yerine ne yapmasının daha iyi olacağını söyleyin. Pozitif talimatlar negatif olanlardan daha etkili olacaktır. Yani ona “Hayır, salonda topla oynama!” demek yerine, ”Hadi, dışarıda top oynayalım!” diyin.
          Eğer çocuğunuz tehlikeli bir şey yapmak üzereyse, buna izin vermediğinizi olumlu bir şekilde söyleyin. “Sokakta yürümeni istemiyorum çünkü güvenli olmanı istiyorum.”gibi. Ani gelişen bir olayda, ona tehlikeleri açıklayacak zamanınız yoksa, doğrudan bir uyarı yerine: ”Dur” , ”Tehlike” yada “Sıcak” diyin.

         Yapabildiğiniz kadar iki yaşında ki çocuğunuzu ona hayır diyeceğiniz konulardan uzak tutun. Ona meraklılığını tatmin edebileceği güvenli ortamlar sunun. Elbette ki ona hayır diyeceğiniz ortamlardan kaçamazsınız ama ilişkinizin iyiliği için daha çok evet diyeceğiniz ortamlar yaratın. Mesela ona güvenli bir oyun alanı sağlayın ki kablolarla oynamasın!
        Çocuğunuza zaten disiplin öğreteceksiniz ama küçük şeyleri de çok umursamayın. Etrafa su sıçratmışsa ne olmuş yani? Bırakın biraz eğlensin ve yapabildiği kadar dünyayı keşfetsin.Mutlu kalın

1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Google+ Followers